inne cenne składniki

MAŁŻE ZIELONE


W składzie kilku produktów ZiwiPeak występują małże zielone (Perna canaliculus). Małże hodowane są na terenie Nowej Zelandii i odławiane każdego dnia. Ponieważ małże zalicza się do filtratorów (filtrują plankton), w ich hodowli, podobnie jak w przypadku innych mięczaków, nie stosuje się żadnych pożywek.
W ciągu ubiegłego dziesięciolecia odkryto wiele korzystnych właściwości małży. Najbardziej oczywistą z nich jest działanie przeciwzapalne, związane z unikalnymi proporcjami zawartych w nich PUFA (40% z nich to kwasy omega-3!, spośród których 24% stanowi EPA! a 10% DHA), oraz efekt odbudowy tkanki chrzęstnej, związku z zawartością różnych GAG (chondroityna i glukozamina). Ze względu na połączenie PUFA i GAG w składzie małży, obserwuje się poprawę czynności stawów, złagodzenie objawu sztywności porannej i dolegliwości bólowych stawów spowodowanych zapaleniem lub zwyrodnieniem stawów. Składniki te działają również wzmacniająco na ścianę pęcherza moczowego.

Minerały zawarte w produktach dla zwierząt ZiwiPeak są obecne w stężeniu, dzięki któremu organizm może odnieść największą korzyść z dodatku małży.
Do produktów dodajemy 4% wyciąg z małży.

WODOROSTY


Wodorosty (znane również jako morszczyn lub Ascophyllum nodosum) znajdują się w składzie suchej karmy ZiwiPeak. Jest to roślina o wysokich wartościach odżywczych: bogata w magnez i białko, witaminę A, jod, brom oraz fosfor. Zawiera ponadto cukier, skrobię, witaminę C, witaminę K, witaminę E, cynk, potas, wapń, sód, siarkę, chlor, krzem, żelazo, mangan, miedź, kobalt, tytan, wodór, molibden, ołów, baryt, bor, rad oraz pierwiastki śladowe. Minerały występują w łatwo przyswajalnej, chelatowanej postaci.
Ze względów ekologicznych oraz dla zapewnienia, iż zbiera się tylko Ascophyllum nodosum stosuje się wyłącznie metody zbioru ręcznego wodorostów.

CYKORIA


Cykoria (Cichorium intybus) to roślina z niebieskimi kwiatami, długim białym korzeniem i historią sięgającą aż 5000 lat. Była wówczas uprawiana przez starożytnych Egipcjan.
W syropie dodawanym do karm ZiwiPeak wykorzystywany jest wyciąg z korzenia cykorii, który nie zawiera glutenu, tłuszczy, białek, kwasu fitynowego, pestycydów, toksyn i alergenów.
Wszystkie uprawy cykorii zaliczają się do non-GMO (nie modyfikowane genetycznie).
Wyciąg z korzenia cykorii zawiera inulinę, rozpuszczalny błonnik odżywczy. Inulina podlega hydrolizie pod działaniem enzymów (które oczywiście również nie są modyfikowane genetycznie), w efekcie powstaje syrop o wysokim stężeniu fruktozy. Nosi on nazwę syropu inulinowego, syropu fruktozowego, lub – jak podaje etykieta ZiwiPeak – syropu z cykorii. Ma on słodki smak, zdecydowanie lubiany przez zwierzęta. Fruktoza zawarta w syropie z cykorii zalicza się do grupy fruktanów, jednych z najskuteczniejszych prebiotyków.

Prebiotyki w syropie z cykorii zawartym w produktach ZiwiPeak podlegają fermentacji w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego, w jelicie grubym. Fermentacja polega na przekształceniu do postaci substancji biologicznie aktywnych, w omawianym przypadku do postaci tzw. krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA) takich jak kwas octowy, kwas propionowy (propanowy), kwas masłowy oraz kwas mlekowy. Te SCFA dostarczają budulca i energii dla kolonocytów, komórek wyściełających wnętrze jelita grubego. Poprawia to skuteczność bariery śluzówkowej przewodu pokarmowego, który jest mniej podatny na występowanie zmian zapalnych. Zdrowy przewód pokarmowy może skuteczniej odpierać ataki bakterii oraz innych zjadliwych drobnoustrojów, przy zmniejszonym ryzyku rozwoju takich chorób jak biegunka czy rak jelita grubego.
Proces fermentacji pobudza dodatkowo rozwój pożytecznych bakterii takich jak Lactobacillus oraz Bifidobacteria (działanie bifidogenne) oraz tłumi rozwój bakterii chorobotwórczych takich jak Escherichia coli (E. coli).

PIETRUSZKA


Pietruszka (Petroselinum) znajduje się w składzie suchej karmy ZiwiPeak. Natka pietruszki zawiera chlorofil oraz niezbędne olejki, takie jak mirystycyna, limonen i 1,3,8-p-mentatrien; pozostałe składniki to mono- oraz seskwiterpeny. Pietruszka wykazuje działanie diuretyczne i detoksykacyjne na organizm. Dodatkowo odświeża oddech.

LECTYNA


Lecytyna znajduje się w składzie suchej karmy ZiwiPeak. Lecytyna wspomaga metabolizm tłuszczy zapobiegając otyłości. Wpływa również na stan sierści, która przybiera lśniący wygląd, niemniej badania naukowe wykazały jej szerszy korzystny wpływ, nie tylko na poziomie fizycznym, ale także energetycznym i poznawczym.
Lecytyna ulega wchłanianiu do komórek błony śluzowej jelita cienkiego, głównie w obrębie dwunastnicy oraz górnego odcinka jelita czczego, po częściowym strawieniu pod działaniem fosfolipazy trzustkowej, w efekcie którego wytwarza się lizofosfatydylocholina (lizolecytyna).

Efektami metabolizmu fosfatydylocholiny są cholina, kwasy tłuszczowe i glicerol. Kwasy tłuszczowe i glicerol ulegają oksydacji (utlenieniu) wytwarzając energię lub zużywane są w procesie lipogenezy. Cholina natomiast jest prekursorem acetylocholiny.
Fosfatydylocholina może być wskazana w regeneracji czynnościowej wątroby. Stosowanie jej może być również wskazane z leczeniu zaburzeń maniakalnych. Istnieją dowody na skuteczność stosowania fosfatydylocholiny w leczeniu choroby Alzheimera oraz innych zaburzeń poznawczych. Zawartość lecytyny w produktach ZiwiPeak ma służyć poprawie dobrostanu zwierząt na różnych, powiązanych ze sobą poziomach.

Więcej o składnikach: Źródła białka   Pochodzenie składników